Wprowadzenie

Należę do pokolenia ludzi, wychowanych na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych określanymi dziś jako lata realnego socjalizm...

sobota, 3 lutego 2018

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ośmiu żołnierzy szczególnie zasłużonych dla Ziemi Mieleckiej

Artykuł pochodzi z www.hej.mielec.pl/  
2014-03-01
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Mielcu odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej ośmiu żołnierzy szczególnie zasłużonych dla Ziemi Mieleckiej. Inicjatorem wydarzenia był Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”.

Na tablicy znajdujące się przy drodze Mielec – Szydłowiec, znalazły się nazwiska pięciu dowódców, działających na terenie Mielca i okolic. Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” pragnął jednak oddać hołd wszystkim Żołnierzom Wyklętym, którzy w latach 1943-1948 zginęli w walce o niepodległą Polskę. Ich niezłomność podkreśla umieszczony na tablicy cytat: „Szukali światła w mroczne dni przed Bogiem tylko chyląc kark”.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy, podczas uroczystości 1 marca, dokonał Jerzy Dębicki, prezes koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Mielcu. Przygotował on też krótką przemowę. 


- Jestem szczerze zaszczycony, że mogłem odsłonić tablicę poświęconą dowódcom oddziałów partyzanckich działających w tych lasach dawnej rozległej Puszczy Sandomierskiej – mówił Jerzy Dębicki. - Śledziliśmy ich akcje, podziwialiśmy brawurę, determinację w walce prowadzonej w osamotnieniu. W walce, która wydawała się nieuchronnie przegraną i beznadziejną. Ale walka taka nie jest całkowicie bez sensu - jest przykładem, jakie ofiary warto ponosić dla wolności i niezawisłości. Pamięć o nich niech będzie natchnieniem dla przyszłych pokoleń Polaków - podkreślał.

Na uroczystości obecny był także Wójt Gminy Mielec – Kazimierz Gacek. - Dzisiejszy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest szczególną okazją, aby podsumować historię naszego kraju i uczcić ludzi, którzy potrafili iść pod wiatr dziejów. Ci bohaterowie, których pamięć dzisiaj czcimy, zostali przez wiele lat przysypani popiołem – powiedział podczas uroczystości Kazimierz Gacek. - Dziękuję za takie obywatelskie kultywowanie pamięci. To świadectwo dojrzałości społeczeństwa, które walczy i zna swoje wartości. Stajemy się coraz bardziej godnymi następcami tych, którzy podjęli walkę o lepszą Polskę. Chylę czoła przed bohaterami, którym poświęciliśmy tę skromną tablicę. Wierzę, że ta pamięć będzie rozkwitała, a młode pokolenia będą czerpały z tej lekcji historii, będą jeszcze mocniej kochały Polskę i będą dla niej jeszcze mocniej pracować.
Joanna Rębisz, doradca marszałka Władysława Ortyla, w jego imieniu, dziękowała za to, że - ziemia mielecka czci pamięć i honor bohaterów tamtych lat. Na uroczystość przybył także Mirosław Surdej z Instytut Pamięci Narodowej, który przybliżył zebranym sylwetki upamiętnionych dowódców.  

- Te osoby swoimi życiorysami dały dowód na olbrzymie poświęcenie dla własnej ojczyzny i na olbrzymią miłość dla Polski. Uważam, że dzisiejsza uroczystość jest bardzo ważna, ponieważ świadczy o elementarnej wdzięczności jaką powinniśmy okazać tym osobom za ich poświęcenie – mówił Mirosław Surdej. - Tablica ta stanowi także wyraźny drogowskaz dla młodych pokoleń jak należy kształtować charakter i jak należy służyć wolnej ojczyźnie - zaznaczał.

Po przemówieniach zostały złożone wieńce. Krótki występ artystyczny zaprezentowała też młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu. Na uroczystość odsłonięcia tablicy oddającej hołd Żołnierzom Wyklętym licznie pojawili się przedstawiciele samorządów, instytucji oraz członkowie rodzin poległych żołnierzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz